2021-yilinin-odeme-trendleri

2021 Yılının Ödeme Trendleri

Pandemi nedeniyle artan sosyal mesafe ihtiyacı, 2021 yılında ödeme alanında da yepyeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ve mevcut teknolojilerin yaygınlaşmasına yol açtı. Daha az temas, daha fazla mesafe ve daha iyi bir alışveriş deneyimine gerek duyan tüketiciler, akıllı telefonları merkez alan yeni ödeme yöntemlerine akın etti. Bu yazıda, 2021 yılının öne çıkan ödeme teknolojilerini mercek altına alıyoruz.

 

Biyometrik Kimlik Doğrulama

Biyometrik kimlik doğrulama, bir kişinin biyolojik ve yapısal özelliklerini içeren bir doğrulama yöntemidir. Bu doğrulama yöntemleri arasında parmak izi tarayıcıları, yüz tanıma, iris tanıma, kalp atışı analizi ve damar haritalama bulunuyor.

Kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık sorunlarının artmasıyla birlikte biyometrik kimlik doğrulama, 2021 yılında gerçekleşen tüm dijital ödemeler için güvenli bir seçenek haline geliyor.

Biyometrik kimlik doğrulama, tek bir pakette doğruluğu, verimliliği ve güvenliği birleştirdiği ve sağladığı için benzersiz ve önemli bir ödeme yöntemidir. Biyometrik kimlik doğrulama, bir bireyin benzersiz özelliklerini içerdiği için oldukça güvenli bir yöntemdir. Bu faktör ayrıca müşteri sadakati ve güvenini oluşturmaya yardımcı oluyor.

 

Temassız Ödeme

temassiz-odeme

Temassız ödeme, adından da anlaşılacağı gibi, alıcının akıllı telefonu veya banka/kredi kartı ile POS cihazı arasında herhangi bir fiziksel temas gerektirmediği bir ödeme yöntemidir. Temassız ödeme sayesinde hem müşteriler hem de iş yeri oldukça zaman kazanıyor. Ayrıca kart kopyalama, çalınma gibi tehditlere karşı da güvende oluyorsunuz.

Temassız ödeme için yapmanız gereken tek şey kartınızı veya akıllı telefonunuzu POS cihazına yaklaştırmak. Özellikle içinde bulunduğumuz, temastan mümkün olduğunca kaçındığımız bu dönemde, temassız ödeme sayesinde eliniz cüzdanınız dışında bir şeye temas etmemiş oluyor.

 

Dijital Cüzdan

Dijital cüzdan, banka/kredi kartınızı cep telefonunuza bağlamanıza ve böylece telefonunuz aracılığıyla ödeme yapmanıza olanak sağlayan sanal bir cüzdandır. Dijital cüzdan ile diğer kullanıcılara para gönderebilir, diğer kullanıcılardan para alabilir ve cüzdanın içinde para biriktirebilirsiniz. Sadece bu değil, dijital cüzdan sayesinde internet alışverişlerinizi tek tıkla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Dijital cüzdan sahibi olmak için Sipay’i tercih edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken www.sipay.com.tr adresine girip hesap açmak. Bunun için de, telefon numaranızı yazıp doğrulama kodunu girmeniz yeterli.

Sipay’in kullanıcı dostu arayüzünden paranızı yönetip harcamalarınızı takip edebilirsiniz. Sipay Dijital Cüzdan sahibi olmak için 13 yaşından büyük olmanız yeterli! Daha detaylı bilgi için web sitemizi (www.sipay.com.tr) ziyaret edebilirsiniz.

 

QR Kod ile Ödeme

QR kod ile ödeme, dünyanın hemen hemen her yerinde gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Pandemiden daha da fazla etkilenen QR ödeme trendi bu yıl hızla büyüdü ve uzmanlar, basit kullanımı nedeniyle kalıcı olacağını söylüyor.

QR ödemesi, genellikle bir mobil cüzdanla ilişkilendirilen ve cep telefonunuzla bir kod taranarak etkinleştirilen bir temassız işlem şeklidir. Basitliği, ana avantajlarından biridir.