dijital-donusumde-basarinin-7-sirri

Dijital Dönüşümde Başarının 7 Sırrı

İş dünyasında yıllardır süregelen dijital dönüşüm sesleri, COVID-19 pandemisiyle birlikte hiç olmadığı kadar gürleşti. İrili ufaklı her şirket, evlere kapanan tüketiciye erişebilmek için dijital bir yolculuğa adım attı. Finans sektöründe bu dijital dönüşümün profilini çıkaran Bireysel Bankacılıkta İnovasyon 2020 raporu, inovasyon ve dijital dönüşümün artık ayakta kalmanın vazgeçilmezleri haline geldiğini gözler önüne seriyor.

Raporda, başarılı bir dijital dönüşümün 7 temel adımı ise şöyle sıralanıyor:

Veri ve analitik lideri olun

Dijital bankacılıkta dönüşümü ve inovasyonu kucaklayabilmek için veri, analitik ve yapay zekadan faydalanmak gerekiyor. Kusursuz bir müşteri deneyimi ancak böyle meydana getiriliyor. Etkileşimi kişiselleştirip, güvenliği ve gizliliği artırmak, büyük veri ve analitiklerle birleştirildiğinde rapora göre hem verimlilik hem de üretkenlikte fark yaratıyor.

Tüketici deneyimini geliştirin

COVID-19 sonucunda herkes bir anda dijital kullanıcı oldu. Tüketici, yeni dijital uygulamalar ve yeni dijital alışkanlıklar edindi. Mobil cihazına hakim, yenilikçi deneyimlere daha açık bir müşteri profili ortaya çıktı. Bu da tüketicilerin fintech ürünleriyle etkileşimini ve bu servislerden beklentilerini değiştirdi. McKinsey'e göre tüketici sadece fiziksel mekanlardan dijitale geçmekle kalmadı, aynı zamanda dijital tercihlerde yaş ayrımı da ortadan kalktı. Dijital artık gençlere özgü değil. Bu yüzden de fintech dünyasının tüketici deneyimini dijital odaklı bir yaklaşımla elden geçirmesi ve geliştirmesi gerekiyor.

İnovasyonu destekleyin

İnovasyon kültürü olmadan dijital dönüşüm yapmak mümkün değil. Fintech dünyasındaki tüm liderler, inovasyon kültürünün önemi konusunda hemfikir. İnovasyona açık bir şirketin dijital dönüşümle birlikte atacağı adımlar, verimlilik noktasında iyileştirmelerin yanı sıra, müşteri deneyiminde de yeni ufuklar açıyor. Ancak şirkette bir inovasyon kültürü yoksa, tüm bu dijital araçlar kurum içindeki kusurlar için bir büyüteç haline geliyor.

Modern teknolojilerden faydalanın

Sadece pandemi sonrası değil, akıllı telefonların hayatımıza girdiği günden bu yana modern teknolojiler tüketici alışkanlıklarını şekillendiriyor. Mobil uygulamalardan bulut bilişime, otomasyondan sesli tanıma servislerine kadar birçok teknoloji, tüketicinin ürüne eriştiği yolculuğa eşlik ediyor. Son dönemde ayrıca Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain gibi teknolojiler de şirketler için yeni fırsatlar sunuyor. Bu modern teknolojiler, inovasyon kültürüyle buluştuğunda, şirketleri rekabette bir adım öne taşıyor.

Sistem ve süreçleri güçlendirin

Digital Banking Report tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, dönüşümün bir numaralı katili eski donanımlar. Bir şirket eski sistemlerini desteklemek için IT bütçesinin yüzde 75’ini ayırıyorsa, geri kalan yüzde 25 ile dönüşümden veya inovasyondan söz etmek mümkün olmuyor. Böyle bir senaryoda, en kısa sürede en fazla geri dönüşü sağlayacak kilit sistemlerden başlayarak, kademeli bir dijital dönüşüm rotası çizmek avantaj sağlıyor.

İş gücünüzün yeteneklerini yenileyin

Yarının iş dünyasına, dünün yetenekleriyle geçiş yapmak ne yazık ki mümkün değil. Tıpkı eski donanımların yenilenmesi gibi, iş gücünüzün sahip olduğu beceri ve bilgi birikiminin de dijital dünyaya adapte edilmesi gerekiyor. Bu iş, şirketlere düşüyor. Dijitale hakim olmak isteyen kurumlar, yetenek havuzlarını kurum içi eğitimler ve farklı birimler arası görev atamaları gibi yenilikçi yöntemleri kullanarak uzun vadeli ve sürdürülebilir hedeflerle güçlendiriyor.

Liderlik ve şirket kültürünü, dijital geleceğe odaklayın

Dijital dönüşüm günün sonunda teknolojik ekipmanı yenilemekten veya yeni uygulamalar geliştirmekten fazlasını geliştiriyor. Liderler ve çalışanlar arasında dijital dönüşüm için gösterilen çaba ve buna verilen önem konusunda ayrılık yaşanırsa, şirket için önemli riskler meydana geliyor. Bu nedenle “dijitalleşmeyi” başarıyla tamamlamak için, lider ekibin yapılması gerekenleri net biçimde tespit edip, kapsamlı ve ortaklaşa bir çabayı desteklemesi gerekiyor.