evden-calisanlar-icin-tavsiyeler

Evden Çalışanlar için Tavsiyeler

Pandemiyi takip eden karantina, iş dünyasının evlerden yönetilmesine yol açtı. Kısa sürede anladık ki evden çalışmak hiç de uzaktan göründüğü kadar kolay değilmiş. Her ne kadar konforlu olsa da, evden çalışmak kendi zorluklarıyla birlikte hayatımıza girdi ve gerekli önlemleri almadığınız takdirde aşırı çalışma veya kalıcı bir tembelliğe dönüşmesi mümkün.

Bu yazıda, evden çalışmaya yeni başlayanlar için verimliliği artıracak ipuçlarını sıralıyoruz:

 

Sabah rutininizi kendinize ayırın

Sabah rutininizde işe başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey yapılacaklar listesine bak mı? Bu kadar hızlı bir şekilde işe başlamak yerine, öncesinde bir fincan kahvenin tadına varmak için zaman ayırabilirsiniz. Veya sabah sporuyla güne başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettirecek, enerjinizi yerine getirecek günlük rutin oluşturmanız, güne daha iyi başlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Sessiz bir çalışma alanı belirleyin

Bazı insanlar çalışmak için biraz arka plan gürültüsüne ihtiyaç duyarken, bazıları ise herhangi bir gürültüyü (havlayan bir köpek, oynayan çocuklar) inanılmaz derecede rahatsız edici bulur. Sessiz bir ortamda çalışmayı seviyorsanız, televizyondan veya oyun alanından yeterince uzak bir yer bulmalısınız. Ya da en azından kapısı olan bir oda seçebilirsiniz.

 

Molalarınızı planlayın

Gün içinde bilgisayar ekranından ve telefondan uzaklaşmak için kendinize zaman verin. Molalarınızı doğru zamanladığınız sürece, beyniniz biraz daha tazelenmiş hissedecektir. Programınız ve çalışma alışkanlıklarına göre en verimli zaman aralıklarını belirleyin. Sadece, bu zaman dilimlerini çok kısaltmamaya veya verimliliğinizi etkisiz hale getirecek kadar uzun tutmamaya dikkat edin.

 

Kendinize çok sert olmayın

En başarılı uzaktan çalışanlar, son derece disiplinli olmalarıyla ünlüdür. Sonuçta, herhangi bir tam zamanlı ofis işini alışılmadık bir alandan yapmak ciddi odaklanma gerektirir. Kendinizi, çalışıyorken bir anda sosyal medyada dolanırken bulursanız, kendinizi çok fazla azarlamayın. Bunun yerine, bir ofis ortamındaki insanların aynı şeyi yapıp yapmadığını kendinize sorun. Cevabınız evet ise, kendinizi biraz rahatlatın, sonra işe geri dönün. Her şeyden önce, üretkenliği kişisel zamanınızla dengelemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde tükenme riskiniz vardır.

 

Gününüzü bir rutin ile bitirin

Güne bir rutinle başlamanız gerektiği gibi, iş gününün kapanışına işaret eden bir alışkanlık yaratın. Bu, bir iş mesajlaşma uygulamasından çıkış yapmak, favori bir podcast’inizi açmak, akşam köpek gezintisine çıkmak olabilir. Bilgisayarınızı kapatmak kadar basit bir şey bile yeterli olacaktır. Dilediğinizi seçebilirsiniz, yeter ki çalışma saatinizin sona erdiğine işaret edecek bir şeyi rutin haline getirin.